Zubna protetika
Pojam “zubna protetika” obuhvata svaku zamenu odnosno nadonkadu za prirodni zub u slučaju da nedostaje jedan, više ili čak svi zubi. Postoji nekoliko vrsta protetskih nadoknada, a to su:
- krunice ili navlake,
- mostovi,
- parcijalne proteze,
- totalne proteze,
- krunice na imaplantatima,
- totalne proteze na implantatima.
Iako sve ove protetske nadoknade pripadaju zubnoj protetici, međusobno se razlikuju funkcijom, načinom ugradnje, trajanjem i cenom. Ipak, zajedničko im je to da se pomoću njih mogu da se reše sva dentalna oštećenja, nedostaci i bezubost.

Kako se izrađuju veštački zubi?
Veštački zubi se izrađuju kod pacijenata da bi imitirali prirodne zube. Oni su, zapravo, neophodna zamena nedostatka prirodnih zuba.
Prirodni su, naravno, neuporedivo bolji i treba ih čuvati dokle god je moguće. Čak iako se preko prirodnog zuba postavi krunica ili ako mu je izvađen živac on može da traje godinama.
Kada pacijent dođe u našu ordinaciju “Centar” u Pančevu (nadomak Beograda) sa pokvarenim zubom – na stomatologu je da proceni da li vredi taj zub spašavati ili ići na veštački. Nekada je potrebno uložiti veliki napor prilikom nadogradnje ili lečenja zuba i terapija se završi vađenjem. Dešava se i da ishod bude isti, ali do njega dođe za nekoliko meseci.
Zato se nekad odlučujemo za vađenje, ugradnju implantata i postavljenje vešatčkog zuba. Našim pacijentima nudimo dugitrajano i sigurno rešenje.
Kada se ugrađuju veštački zubi?
Veštački zubi se ugrađuju u nekoliko situacija i to kada pacijent ima svoje zube, ali istrošene.
Tada je moguće da čak pacijent ima sve svoje zube, a stomatolog indikuje njihovo brušenje i postavljanje krunica. To je slučaj kada su zubi izlizani, abradirani, vilice su se približile jedna drugoj i lice ima starački izgled. Tada je potrebno ojačati i produžiti zube. To je jedino moguće uraditi sa keramičkim krunicama, koje se postavljaju preko zuba. Prethodno je vrlo često potrebno izvaditi nerv iz zuba.
Veštački zubi se ugrađuju se kada nedostaje jedan ili više prirodnih.
Veštački zubi, odnosno zub, veoma su važna protetska nadoknada. Ukoliko se pojavi prazan prostor u vilici zubi imaju tendenciju da se naginju prema tom prostoru. Krive se, koren postaje ogoljen, brzo ga zahvata karijes. Zub iz suprotne vilice urasta u prazan prostor. Ukoliko se dugo čeka sa nadoknadom tada nije moguće ubaciti veštački zub jer je prostor zauzet.
Takođe, ugrađuje se kada nedostaju svi zubi u vilici.
Veštački zubi su neophodni kod uznapredovale paradontopatije, koja je najčešći uzrok za vađenje zuba, pogotovo više njih. Kost se povlači, zubi se rasklaćuju i jedina terapija na kraju je vađenje zuba. Zato je kod ove bolesti veoma važno redovno posećivati stomatologa. Tako se bolest može znatno usporiti i produžiti vek trajanja prirodnih zuba.
Zubni implantati – zašto je važno ugraditi implant?
U slučajevima kada dođe do gubitka zuba, najbolji način za njegovu nadoknadu je ugradnja zubnog implanta. Za razliku od mostova, implanti pružaju veću stabilnost i dugotrajnost, ali i sprečavaju da dođe do gubitka vilične kosti.
Zubni implanti sastoje se od tri dela, samog implanta koji menja prirodni koren zuba, krunice, i suprastrukture (abatmenta) koji služi kao veza između implanta i krunice.
Naime, implantati predstavljaju najkvalitetnije i najdugotrajnije rešenje, bez obzira da li nedostaje jedan ili više zuba.
Sam zubni implantat je napravljen od titana, što ga čini biokompatibilnim, shodno tome bez problema srasta s prirodnim tkivom zubne čeljusti. Zbog ove osobine i kvalitete izrade, implantati su doživotno rešenje.Ugradnja implantata radi se pod lokalnom anestezijom, što znači da nimalo ne boli, a gotova je u roku od svega 15 minuta.
Implantatu je potrebno neko vreme da sraste s prirodnim tkivom, stoga oporavak može potrajati od tri do šest meseci, nakon čega se na njega postavlja suprastruktura na koju se učvršćuje zubna krunica. Naravno, kao i s prirodnim zubima, potrebno je redovno održavati higijenu zubnih implantata kako bi oni potrajali i zadržali svoju funkciju, kao i estetiku u potpunosti.
Da li su metalokeramičke krunice idelne za nov osmeh?
Prirodan osmeh možete da postignete sa metalokeramičkim krunicama, ne sumnjajte u to.
Šta su zapravo metalokeramičke krunice?
Metalokeramičke krunice su vrsta zubnih kruna koje se sastoje od metalnog jezgra i keramičkog sloja. Metalno jezgro se obično sastoji od legure kobalt-hrom-molibdena ili titanijuma, dok se keramički sloj obično sastoji od porcelana. Ove krune se često koriste za restauraciju jako oštećenih zuba ili kada postoje gubici zuba koji ugrožavaju funkciju žvakanja i narušavaju izgled pacijenta.
Metalokeramičke krunice su vrlo jake i otporne na trošenje, što ih čini idealnim za krunice zuba koje su izložene većoj količini sila, poput onih u donjoj vilici. Osim toga, keramički sloj na vrhu metalnog jezgra omogućava da kruna izgleda vrlo lepo, što je važno za pacijente koji žele da izgledaju što prirodnije.
Metalokeramičke zubne krunice se izrađujuju u sledećim slučajevima:
- Kada je zub oštećen ili oslabljen nakon lečenja kanala korena
- Kada nedostaje zub i potrebna je estetska i funkcionalna rehabilitacija
- Kada je potrebno poboljšati estetiku i funkciju postojećeg zuba
- Kada se koriste kao alternativa tradicionalnim metalnim krunama
- Kada se koristi kao pomoćno sredstvo u terapiji parodontopatije
Kako se ugrađuje krunica na zub?
Postupak za postavljanje metalokeramičke krunice je sličan postupku za postavljanje drugih vrsta zubnih kruna. Prvo, zub se mora smanjiti brušenjem kako bi se kruna mogla postaviti. Zatim se napravi otisak zuba uz pomoć otisnih masa ili intraoralnim skenerom, koji se koristi za izradu krune.
Zubne krune se izrađuju u zubnim laboratorijama i za to je potrebno određeno vreme. Tokom perioda izrade kruna, pacijent dolazi na određena merenja, odabir boje zuba i probe kruna.
Nakon što je kruna napravljena, zub se čisti obrađuje kako bi se kruna mogla postaviti.
U određenim slučajevima za preporuku je da se izvadi živac iz zuba pre nego što se na njega postavi krunica. Jer se smatra da može dođi do upale živca i velikog bola nakon što se krunica postavi. Posle je mnogo komplikovanije izvesti lečenje zuba.
Prednosti metalokeramičkih zubnih krunica
Metalokeramičke krunice su popularne jer su otporne na promene boje, što ih čini idealnim za pacijente koji žele dugotrajnu estetsku restauraciju. Keramički sloj koji se koristi na vrhu metalnog jezgra je otporan na promene boje izazvane hranom i pićem, što znači da će kruna ostati bela i sjajna tokom vremena.
Još jedna prednost metalokeramičkih kruna je njihova sposobnost da se prilagode obliku zuba i okolnom zubnom tkivu.
U svakom slučaju, metalokeramičke krune su kvalitetna opcija za restauraciju zuba i preporučuju se pacijentima koji žele estetski privlačnu krunu. Pre nego što se odlučite za postavljanje krune, važno je da se posavetujete sa stomatologom kako biste se uverili da li je ova vrsta krune najbolja opcija za vas.
To možete u uraditi u ordinaciji “Centar” U Pančevu, a naši stomatolozi će proceniti stanje vaših zuba i savetovati vas o najboljoj opciji za vaš slučaj.
Jedna važna stvar koju treba uzeti u obzir kod metalokeramičkih kruna je njihova dugotrajnost. Uz pravilnu negu i redovito posećivanje stomatologa, metalokeramičke krune mogu trajati i do 15 – 20 godina. Međutim, kao i kod svih vrsta kruna, potrebno je redovno kontrolisati stanje krune kako bi se osigurali da nema nekih patoloških procesa i da su zubi i okolno tkivo u dobrom stanju. Što znači da same krunice mogu da traju godinama, ali ne znači da će zub koji nosi krunu toliko potrajati.
Kao što je već spomenuto, metalokeramičke krune jesu otporne na promjene boje, što ih čini idealnim za pacijente koji žele dugotrajnu estetsku restauraciju. Međutim, kao i kod svih vrsta kruna, potrebno je izbegavati izloženost prekomernoj količini kafe, čaja, vina i drugih potencijalnih supstanci koje mogu prebojiti i krune i zube .
Ako se pitate da li stomatološka protetika može rešiti vaš problem, zakažite pregled u ordinaciji Centar i budite uvereni da će naši iskusni stomatolozi pronaći najbolje moguće rešenje za vas!
Bezmetalne krunice
Bezmetalne krunice poznate su i pod nazivima keramičke krunice ili cirkonijumske krunice. Neretko možete čuti da krunice ljudi nazivaju i “navlake”, ali u pitanju su termini koji govore o istom protetskom radu.
Bezmetalne krunice su veštačka zamena za prirodan vidljiv deo zuba, izrađene od savremenih stomatoloških materijala, najčešće keramike ili cirkonijuma. Samim tim što bezmetalne krunice ne sadrže metalne delove, kod njih za razliku od metalokeramičkih krunica ne vidi metalna linija na ivici desni niti na bilo kom drugom mesto nakon dužeg korišćenja.
Krunice od keramike smatraju se vrhuncem savremene stomatologije, pre svega zbog svojih fantastičnih estetskih karakteristika, ali i svoje dugotrajnosti.
Keramičke krunice imaju široku primenu u stomatologiji i mogu se ugraditi na prirodan zub, na zubni implant ili kao član zubnog mosta.
Kada se bezmetalna krunica ugrađuje na prirodan zub pacijenta, neophodno je da se izbrusi spoljni sloj zuba, na koji se trajno fiksira krunica. Brušenje se obavlja u lokalalnoj anesteziji i samim tim je potpuno bezbolna procedura. Nakon brušenja, krunica se cementira na prirodni zub i time se završava postupak ugradnje.
Šta su fasete za zube?
Fasete se prave kao ljuspe male debljine do pola milimetra koje se lepe samo na prednju površinu zuba. Prave se od tankog materijala koji može da bude jeftiniji kompozit ili skuplji porcelan. Tanke su, ali imaju veliku čvrstoću, tako da se pokazalo u praksi da mogu dosta dugo da traju nepromenjene. Predstavljaju najznačajnije dostignuće savremene protetike.
Postavljanjem faseta pacijenti dobijaju nov i savršen osmeh. Zbog toga su jako popularni kod osoba koje su nezadovoljne izgledom svojih zuba, a nemaju velike kvarove ili su im zubi vremenom promenili boju usled čestog unošenja kafe, čajeva ili pušenja cigareta.
Postoje dve vrste faseta:
- Keramičke fasete – prave se od porcelana, to jest visoko kvalitetne keramike. Samim tim imaju daleko bolju otpornost na pucanje. Odlično se prilagođavaju prirodnim zubima i imaju mnogo bolji i prirodniji estetski efekat. Mogu da traju dugo, preko 10 godina. Mana im je što je potrebno da se skine veća količina zubne supstance pri brušenju u odnosu na kompozitne.
- Kompozitne fasete – izrađuju se od belih plombi. Dosta su jeftinije od
keramičkih, ali I traju skoro duplo kraće.
Šta su kompozitne fasete?
Kompozitne ili keramičke fasete mogu biti jedno od rešenja za okrnjen, napukao, pokvaren ili zub koji je promijenio boju.
Konkretno, kompozitna faseta je nanošenje kompozitnog materijala na površinu vašeg zuba kako bi se popravio. To je jednostavna, povoljna estetska stomatološka procedura koja se obično završava u jednoj poseti naše ordinacije “Centar”.
Za šta se koriste kompozitne fasete?
Kompozitne fasete se najčešće koriste za ispravljanje okrnjenih ili promenjenih zuba. Takođe se može koristiti za zatvaranje velikih razmaka između zuba, promenu oblika zuba ili produženje zuba.